چگونه در کشوری با 3.5 میلیون مرد بیکار 80 درصد زنان شاغلند؟!!!

 

در اخبار آمده است که: "نرخ بیکاری جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر در کل کشور ۱۰.۵ درصد بوده است، این شاخص در بین مردان ۸.۷ درصد و در بین زنان ۲۰.۳ درصد محاسبه شده است". به عبارت بهتر تنها 20 درصد جمعیت زنان کشور ما بیکار هستند. ار طرفی 10 درصد جمعیت مردان کشور ما بیکارند. البته این آمار رسمی است و نمی توان به آن استناد کرد. برخی نرخ بیکاری را 30 درصد می دانند. وقتی نرخ بیکاری 30 درصد باشد مطمئنا درصد مردان در آن بیش از 20 درصد خواهد بود.
بیکاری مردان و اشتغال زنان
البته هر کاری را نمی توان کار نامید. کاری که شما نمی دانید فردا احراج می شوید یا ماندگار هستید که کار نیست. کاری که 10 ساعت روی پای خود بایستید و درنهایت 850 هزار تومان حقوق بگیرید که کار نیست. کاری که قرار داد و بیمه نداشته باشد که کار نیست. الآن بسیاری از مشاغل این چنینی هستند.

در سایت ها و رسانه های روشنفکر این مطلب به این شکل بیان می شود که نرخ بیکاری زنان دو برابر مردان است. آنها به این مسئله اشاره نمی کنند که بیکاری مردان جوان به مراتب از دختران و زنان همسن بیشتر است و نسل دوم و سوم جامعه ما -یعنی متولدین دهه 60 به بعد- در این نسل نرخ اشتغال بیکاری مردان بیشتر از زنان است. آنها نمی گویند که در آمارسازی هایشان، زنان متولد دهه 40 و 50 که درصد بیشتری از بیکاران را تشکیل می دهد را اضافه نمودند. آنها نمی گویند که چرا در جامعه ای که بنا به قول خودشان 20 درصد از زنان بیکار هستند، چرا زنان در قبال خانواده و کشور مسئولیت تعریف شده قانونی ندارند؟ چرا رسانه های روشنفکر به این مسئله اشاره نمی کنند که در دو سالی که پسر به سربازی می رود دختران زیادی در دستگاه ها و شرکت های مختلف مشغول کار می شوند و درآمد کلانی به دست می آورند. چرا از آنها مالیات اخذ نمی شود تا به حقوق سربازان اضافه شود؟

در این رسانه ها بدون آنکه عنوان شود مردان مسئولیت های زیادی در خانواده و جامعه بر عهده دارند می خواهند زنان درصد برابری در اشتغال داشته باشند. ولی هنگامی که پرسیده می شود چرا فقط در امتیازگیری شعار برابری سر می دهید و از مسئولیت گیری فرار می کنید سکوت می کنند.

در کشور جهان سوم ما که تعداد مشاغل کم است آیا درست است که نرخ اشتغال زنان 80 درصد باشد؟ اگر جمعیت مردان کشور را 35 میلیون بدانیم آنگاه حداقل 10 درصد آن 3.5 میلیون می شود که مطمئنا کمترین نرخ بیکاری مردان در جامعه را نشان می دهد. حالا سوالی که مطرح است که چرا مسئولین محترم توجهی به مشکلات پسران و مردان ندارند و مرتب سیاست های فمینیستی را دنبال می کنند؟ چرا هیچ ریالی در لایحه بودجه امسال برای ارائه خدمات و امکانات بهتر به پسران سرباز ارائه نشده ولی در عوض هزاران میلیارد تومان از بیت المال برای سازمان ها و نهاد های زن محور اختصاص داده شده است؟ چرا بیمه بیکاری برای پسرانی که از سربازی ترخیص می شوند و ممکن است تا ماه ها و یک سال، کار پیدا نکنند اختصاص داده نمی شود؟ این در حالی است که قانون، نفقه پسران را تا سن 18 سال تعیین کرده است ولی برای دختران که نرخ اشتغال آنها اینقدر بالاست قضیه فرق می کند و نفقه آنها تا سن پیری بر عهده والدین شان است. براستی چه کسی باید مطالبات مردان و پسران نسل امروز جامعه ایرانی را دنیال کند؟ مردانی که فراکسیون اختصاصی در مجلس و معاونت اختصاصی در نهاد ریاست جمهوری ندارند تا حقوق جنسیتی آنها را پیگیری کند چه باید کنند؟

به نقل از وبلاگ فمینیسم و ارتش سری روشنفکران { لینک }

/ 4 نظر / 108 بازدید

از زمانی که توی یکی دو دهه اخیر مثل و سخن نغزی که سده ها ورد زبان پدران و مادرانمون بود یعنی ((کار جوهر مرده)) نرم نرمک از رسانه ها و حتی فرهنگ گفتاری مردم خود باخته مان محو شد زنگ خطر به صدا در آمد و بنده با تمام اطمینان یقین داشتم این گلوله برفی ای است که از قله شروع به غلتش کرده و بایستی منتظر چنین بهمن مخربی بود!! البته شکی نیست که مطلع و نطفه این نوزاد نامیمون ریشه در سیستم فرومایه و کاسب کارانه آموزش عالی ما دارد که با تسهیل بیش از حد ورود به باصطلاح دانشگاه ها در هر سطحی علی الخصوص برای قشر نسوان سبب ایجاد توقعی نابجا و طلبکارانه از سوی آنان برای ورود به چرخه اشتغال گشته است.

فاطمه

سلام، آقای حمیدی در مورد وایبر و واتساپ هم مطلب بزارین، از دوستانتون هم بخواین تو وبلاگ شون هم مطلب بزارن،هم از طریق گوشی، خواهش میکنم از اثر مخرب این دو نرم افزار مردم رو مطلع کنین، منم تا حدودی این کار رو انجام دادم،ولی خیلی ها کوتاه نمیان، کلیپ در این مورد در سایت آپارات هست، اگه خودتون تو گوشی دارین اونا رو حذف کنین و نرم افزار های دیگه رو نصب کنین.... خواهش میکنم دل بچه فلسطینی هارو شاد کنید...

فاطمه

حرف منم همینه،الان اکثرا به دنبال منافع خودشون هستند،امیدوارم با این کار اندکی از درآمد میلیون آنها از همه بدتر جاسوسی میزان اعتقادات و تفکر یک ملت کم کنید....

milad

سلام دوست عزیز وب خوشگلی داری خوشحال میشم به منم سربزنی وباکامنتهات کمکم کنی...منتظرهمتونم ..مرسیتووووووونم..بازم میگم منتظرهمتوووونم...بیاین وبلاگم به کامنتهاتون احتیاج دارم...